Budowanie wiedzy – nauczanie XXI wieku

Jak budować wiedzę z uczniami na miarę XXI wieku? Jak projektować takie zadania? Co to znaczy budować wiedzę w klasie XXI wieku? Nauczyciel przy tworzeniu zadań na budowanie wiedzy odpowiada na cztery kluczowe pytania, a uczeń realizuje cztery aktywności: interpretacja, analiza, synteza, ewaluacja. Przeczytaj, co one oznaczają i przykłady ćwiczeń do wykorzystania.

Budowanie wiedzy wymaga pomysłowości i zrozumienia tematów. Budowanie wiedzy to więcej niż samo powtarzanie to, czego uczniowie się nauczyli. Potrzebna jest interpretacja, analiza, synteza i ewaluacja.  Interpretowanie to wyciąganie wniosków poza schemat np. uczniowie przeczytali opis epoki historycznej i dokonali wniosków dlaczego ludzie wówczas się zachowywali tak a nie inaczej. Analiza polega na identyfikowaniu części większej całości oraz relacji między nimi np. uczniowie badają środowisko lokalne i ustalają jakie czynniki mogą mieć wpływ na migracje ptaków w tym rejonie. Synteza to zidentyfikowanie powiązań pomiędzy dwoma lub więcej elementami np. uczniowie porównują dwie przeciwstawne perspektywy z różnych źródeł. Ewaluacja to ocena jakości wiarygodności oraz znaczenia danych np. uczniowie dokonują oceny wiarygodności źródeł historycznych. Jeśli np. uczniowie mają wykorzystać procedurę, którą już znają, to nie jest o budowanie wiedzy. Jeśli natomiast budują taką procedurę sami, to wtedy budują wiedzę.

Budowanie wiedzy

Czy zadanie wymaga budowania wiedzy?

Czy budowanie wiedzy jest głównym  założeniem zadania?

Czy uczniowie muszą wykorzystać swoją wiedzę w innym kontekście?

Czy zadanie jest interdyscyplinarne?

 

Zadanie “Rdzenne Kultury”:

Stwórzcie sześcioosobowe grupy. W każdej z grup będziecie musieli wybrać konkretny region na świecie (na przykład Amerykę Południową, Wyspy Pacyfiku lub Afrykę).

Dzień 1: Pomyślcie w swojej grupie, co już wiecie na temat tego regionu. Następnie zdecydujcie: jeśli planowalibyście odwiedzić dany region, jakie przedmioty wzięlibyście ze sobą?

Dni 2-3: Patrząc na listę regionów spisaną na tablicy, każdy uczeń w grupie wybierze własną rdzenną kulturę występującą w regionie omawianym przez grupę. Każdy z członków zespołu samodzielnie wyszuka informacje na temat kultury rdzennej i obszaru, w którym żyje. Musicie znaleźć 3 typy informacji: 1) Czym charakteryzuje się ziemia I klimat, w którym żyje ten lud? 2) W jakich domach lub schronieniach żyją? 3) W jaki sposób zazwyczaj się ubierają?

Dzień 4: Stwórzcie rysunki pokazujące ziemię, domy oraz styl ubierania się ludu, który omawiacie. Następnie udekorujcie je używając różnych materiałów dostępnych w klasie. Napiszcie krótki akapit opisujący ziemię, domy oraz ubiory.

Dzień 5: Razem z kolegami z grupy, znajdźcie w Internecie mapę omawianego region. Przedstawcie wszystkie swoje rysunki oraz mapę na tablicy. Połączcie strzałkami rysunki i regiony, których dotyczą.

Dzień 6: Każdy członek grupy prezentuje przez 2-3 minuty wybraną przez siebie rdzenną kulturę.

Opis na podstawie kursu Microsoft Educator Centre:

https://education.microsoft.com/pl-pl/course/2423b96f/1

Nauczanie XXI wieku: Budowanie wiedzy

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s