Malownicze zakątki Katalonii. Wymiana polsko-hiszpańska

W dniach 12-16 czerwca siedemnastu uczniów z SP 35 Gdańsk wraz z dwiema nauczycielkami uczestniczyło w wymianie uczniowskiej typu homestay (z zakwaterowaniem i wyżywieniem u uczniów w domach).Projekt ma na celu poznanie codziennego życia rodzinnego, szkolnego i kulturowego gospodarzy.

Przez kilka dni nauczyciele i uczniowie byli gośćmi i zarazem mieszkańcami hiszpańskich rodzin w miasteczku Gironella w Katalonii w północno-wschodniej Hiszpanii.

Szkoła

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy szkołę, w której uczniowie wykonują bardzo dużo prac projektowych, np. ciekawy wystrój stołówki poprzez liczne dekoracje z papieru. Szkoła Institut Pere Fontdevilla liczy 700 uczniów i są to uczniowie szkoły podstawowej i średniej. Ciekawe jest szklane pomieszczenie pomalowane w formie akwarium, które jest przeznaczone dla uczniów z problemami wychowawczymi.

Miasteczko Berga i święto La Patum

Nieopodal szkoły jest połozone Berga – jedno z najpiękniejszych miast Katalonii. To klimatyczne miasteczko pełne jest imponujących zabytków i ciekawych budowli.
W mieście co roku odbywają się obchody Bożego Ciała, jednak z typowo lokalnymi elementami. Jest zwane La Patum i jest wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.
Patum of Berga to popularny festiwal, którego pochodzenie można przypisać średniowiecznym świętom i paradom towarzyszącym obchodom Bożego Ciała. Przedstawienia teatralne i parady różnych wizerunków ożywiają ulice tego katalońskiego miasta położonego na północ od Barcelony. Uroczystość odbywa się co roku w tygodniu Bożego Ciała, od końca maja do końca czerwca.

Barcelona

Wizytówką miasta jest kościół Sagrada Familia, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie. Piękna budowla autorstwa Gaudiego przyciąga miliony turystów, mimo że jest w budowie do 2026 r.

Dalej kontynuowaliśmy spacer najsłynniejszą ulicą La Rambla, która jest niezwykłym deptakiem kończącym się w przystani portowej. Powiewające w wietrze palmy oraz blask słońca w błękitnej wodzie Morza Śródziemnego dodawały splendoru chwilom spaceru.

Inne ciekawostki i miejsca Katalonii

Katalonia jest najbogatszą gminą Hiszpanii i chce zdobyć własną niepodległość, czego symbolem są rozwieszane wszędzie żółte wstążki.

Życie gospodarcze Katalonii skupiało się niegdyś wzdłuż rzeki La Lobregat, wzdłuż której zakładano kolonie, gdzie woda z rzeki napędzała energię elektryczną w fabrykach włókienniczych. Obecnie przemysł mięsny jest najważniejszy.

Katalońskie przysmaki to głównie mięso i regionalne kiełbasy pochodzące z lokalnych hodowli świń.

Niezwykłość Katalonii polega na dużym urozmaiceniu powierzchni terenu. Z jednej strony złociste plaże i luksus Costa Brava, z drugiej zapierające dech ciekawostki katalońskich Pirenejów.

W Pirenejach (zwanych małymi, ponieważ to początek gór) można odnaleźć odciski śladów dinozaurów jak również piękne źródło głównej rzeki La Lobregat.

Nasza wizyta u śródziemnomorskiego sąsiada rozbudziła nasze chęci na dalszą eksplorację tych niesamowitych terenów. Dzięki nowym hiszpańskim przyjaciołom ta przygoda jest jeszcze przyjemniejsza!

Małgorzata Buszman
64445811_1057507044455137_8531108383451774976_o

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s