Debata społeczna o polskiej szkole rozpoczęta

Dzięki strajkom nauczycieli, debata społeczna o polskiej szkole się rozpoczęła. Świetnie! Porozmawiajmy o poszanowaniu zawodu nauczyciela w Polsce i zmianie mentalności w stosunku do roli szkoły i nauczyciela w dzisiejszym świecie. Dla mnie przesłanie i cel jest jasne:

UCZNIU! JESTEŚ NAJWAŻNIEJSZY! PRZYGOTOWUJĘ CIĘ DO ŻYCIA A NIE DO TESTÓW!

Dnia 8 kwietnia w Polsce rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. Był on następstwem braku porozumienia nauczycielskich związków zawodowych z rządem w formie sporu zbiorowego (cała szkoła podjęła strajk). Po tygodniu okazało się, że prawie wszyscy obywatele stali się jego uczestnikami, popierając lub potępiając strajkujących. Uruchomiła się społeczna machina medialna i  internetowa na ogromną skalę. Nauczyciele mają duże poparcie społeczne, oczekują godnych zarobków i szacunku związanego pośrednio z niskimi zarobkami. Mnie to bardzo cieszy, ponieważ wreszcie rozpoczęła się debata o  potrzebie zmian polskiego systemu edukacji. Zmiany wymaga przede wszystkim polska mentalność społeczna o roli szkoły w dzisiejszym świecie.

Szkoła dzisiaj powinna uczyć dzieci i młodzież do życia, do rozwiązywania realnych problemów, do przystosowania się do zmieniającego się świata. Nauczyciel nie jest jedynym źródłem wiedzy, którą można uzyskać w parę sekund w internecie. Nauczyciel stwarza warunki do uczenia się i aby to osiągnąć ma mieć dobrą i pozytywną relację z uczniami. Nauczyciel to osoba, która wchodzi do klasy i nie martwi się, że ma za mało czasu na zrealizowanie tematu lekcyjnego. Szkoła to miejsce, gdzie budujemy pozytywne relacje między wszystkimi jej członkami: nauczycielami, uczniami, rodzicami. Ta zmiana wynika z dynamicznej  zmiany świata, nowe technologie to codzienność dla uczniów i też ważne narzędzie przy wspomaganiu uczenia się i nauczania. Dziś uczniowie mają głos, który jest ważny i potrzebny, dziś uczymy się od siebie nawzajem.

Czy tak jest? Zależy. Ale mogę powiedzieć, że tak może być, powinno być i jest. Przynajmniej u mnie się sprawdza.

Zacznijmy od góry. System edukacji w Polsce jest nastawiony na pamięciowe uczenie się, zawiera zbyt wiele niepotrzebnych tematów, nie stwarza warunków i nie daje czasu lekcyjnego do kształtowania umiejętności społecznych. Uczeń ma być grzeczny, posłuszny i świetnie zdawać testy, bo to świadczy o sukcesie szkoły. Jakże niedopasowany model do dzisiejszej rzeczywistości, w której szczegółowa wiedza jest w zasięgu telefonu. Reforma oświaty z 2015 nie powiodła się, za dużo w niej teorii, za mało praktyki. Oczekujemy od rządu zmniejszenia przedmiotowych podstaw programowych.

Ja takiemu modelowi mówię nie. I nie tylko ja. Edukatorzy z ogólnopolskich programów edukacyjnych – Wiosny Edukacji i Roku Relacji, do których należę,  wspierają nowy model szkoły i nauczyciela. Pracujmy z uczniami poprzez działanie, a nie siedzenie w ławkach. Poznawajmy, doświadczajmy, róbmy projekty, bawmy się nauką. Uczniowie mają kreować lekcje, nauczyciele pokazują im drogę. Stawiajmy na współpracę, pracę zespołową, umiejętność autoprezentacji, komunikacji. Dbajmy o kulturę języka, o blokowanie hejtu, a wzmacnianie życzliwości. Dbajmy o dobre słowo, umiejmy myśleć o sobie dobrze. Doceńmy siebie i uczniów. Mogę, chcę i powinnam mówić, że mi się udało, że mi się chce i że mam wiatr w żaglach. Chwalę się czy kreuję pozytywną energię? Zdecydowanie to drugie.

Oktawia Gorzeńska – jedna z liderek Wiosny Edukacji zadaje nauczycielom pytanie: nauczycielu, po co idziesz dziś do klasy? Ja wiem. Idę po to, aby pokazać, że uczeń jest dla mnie ważny, że chce wysłuchać jego opinii, że dziś otwieram mu kolejne drzwi do wspólnej podróży i że od niego zależy ile z tej podróży wyniesie. Bez testu, przymusu, bez ocen. Stawiajmy na wewnętrzną motywację i ciekawość świata.

Nauczycielu! jesteś ważny, jesteś podziwiany, kreatywny, masz moc zmiany ludzkiego życia! Czy myślisz o sobie dobrze? Czy mówisz o sobie dobrze?

Oczekuję od rządzących wsparcia w zmianie systemu edukacji, zmniejszenia podstawy programowej, podniesienia wynagrodzenia nauczycieli, aby ich pasja, kreatywność, zaangażowanie, poświecenie wspierały rozwój polskich dzieci i młodzieży.

Piszę to ja – matka, żona, Polka, nauczycielka, ambasadorka i trenerka edukacyjnych programów ogólnopolskich (Wiosna Edukacji, Rok Relacji) i międzynarodowych (Microsoft Education Community)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s