Rok Relacji w Gdańsku – energetycznie, praktycznie, kolorowo i smacznie:)

Dnia 6 kwietnia 2019 w auli Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja ogólnopolskiego programu Rok Relacji, łączącego edukatorów z pasją w działaniach na rzecz poprawy relacji w społecznościach szkolnych. Inicjatorami tej oddolnej i działającej w charakterze pro publico bono akcji są Marta Rosińska i Grzegorz Śpiewak – wykładowcy, trenerzy, autorzy podręczników szkolnych. Organizatorami gdańskiej akcji był Uniwersytet Gdański, SP 35 Gdańsk oraz Polskie Towarzystwo Naukowe przy UG.

W piękny sobotni dzień spotkaliśmy się wspólnie, aby podzielić się wiedzą i doświadczeniami w zakresie zwiększenia dobrostanu i odkrywaniu potrzeb własnych i innych członków społeczności szkolnych (nauczycieli, rodziców, uczniów). Prelegentki przygotowały prezentacje o dokonywanych przedsięwzięciach i propozycjach zadań zwiększających umiejętne zarządzanie emocjami i wzmacnianiem mocnych stron. Konferencja rozpoczęła się filmem Marty Rosińskiej o ideach Roku Relacji i budowaniu współpracy globalnej i kultury życzliwości.

Małgorzata Buszman z SP 35 Gdańsk opowiadała o prowadzeniu kampanii i akcji społecznych, które nadają uczniom poczucie sensu, sprawczości i odpowiedzialności oraz dają szansę wypowiadania w kwestiach ważnych. Projekty można realizować w przestrzeni wirtualnej i międzynarodowej dzięki komunikatorom online np Skype. W szkole realizowano projekty o szacunku, pozytywnej komunikacji i stop hejtowi.

Aneta Chabrowska dzieliła się praktycznymi wskazówkami, jak rozwijać inteligencję inter i intrapersonalną. Jednym z zaprezentowanych zadań były tzw kręgi, czyli rozwiązywanie problemu przez uczniów poprzez wzajemne udzielanie rad, np chcę więcej czasu spędzać z kolegami – co mogę zrobić? – inni uczniowie dają rady.

Iza Konop wskazywała na siłę wzajemnego uczenia się od siebie nawzajem, rodziców od dzieci czy nauczycieli od uczniów oraz o prawie do popełniania błędów. Radziła, jak podjąć chwilę autorefleksji w trudnych sytuacjach i skutecznym opanowaniu negatywnych emocji. W chwilach kryzysowych dajmy sobie czas, aby ostudzić emocje i zadać sobie pytanie o przyczynę negatywnych uczuć i ich powstrzymanie.

Hanna Kryszewska z Uniwersytetu Gdańskiego zwracała uwagę na dostrzeganie rzeczy ważnych w codziennych działaniach oraz wzmacnianiu pozytywnych wydarzeń. Uczestnicy diagnozowali i analizowali małe, ale istotne elementy codzienności.

Sylwia Kunze z SP 35 Gdańsk opowiadała o budowaniu relacji i zaufania z rodzicami jako partnerami wydarzeń szkolnych. Rodzice organizują turnieje sportowe, pomagają przy akademiach, wystąpieniach. Współpraca układa się dobrze, kiedy rodzice są współodpowiedzialni za powierzone zadania.

Przerwa kawowa została zorganizowana i przygotowana przez dyrekcję i nauczycieli Szkoły Specjalnej nr 2 z Gdańska Pawła Drobnika i Małgorzatę Zdrojewską, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Gdańska. Uczestników konferencji przywitały pięknie i kolorowo przybrane stoły z kwiatami i pysznymi przekąskami. Ten poczęstunek był niezwykle dekoracyjny, barwny i smaczny.

Atmosfera konferencji była bardzo pozytywna i energetyczna. Wyszliśmy z głowami pełnymi inspiracji i z odwagą do dalszych zmian i do dalszego budowania własnego „ja” ciągle na nowo. Dzięki fantastycznej współpracy wprowadzamy nowe, pozytywne relacje.

Chciałabym serdecznie podziękować inicjatorom, organizatorom i współorganizatorom tego wydarzenia: Marcie Rosińskiej, Małgorzacie Skwirze, Pawłowi Drobnikowi, Małgosi Zdrojewskiej, Sylwii Kunze, Anecie Chabrowskiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s