Radowo Małe – szkoła, w której uczymy się drugiego człowieka i o drugim człowieku

Przez dwa szkoleniowe dni (7-8 styczeń)  w ramach programu Wiosny Edukacji (o nowoczesnej edukacji), w Radowie Małym zobaczyłam szkołę, w której jest pasja, entuzjazm, wizja, wytrwałość i ogromne ZAANGAŻOWANIE I PRACOWITOŚĆ całej społeczności – dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców. Tutaj ważny jest człowiek, każdy z osobna i wszyscy razem.

Wszyscy razem tworzą dream team, a dla mnie szkołę marzeń. Ewa Radanowicz – dyrektor – lider, marzycielka, wizjonerka i tytan pracy wciąga w swą podróż i inspiruje niemal wszystkich, których spotyka na drodze.

Już od drzwi szkoła zanurza nas w edukacyjnej przygodzie i pokazuje wytwory wspólnej pracy społeczności szkolnej. Stoły, krzesła, kufry, walizki, mapy, skrzynie, namalowany las na ścianach, mnóstwo prac uczniów i nauczycieli pobudzają wyobraźnię. Ja w Radowie Małym dotknęłam prawdziwego kawałka muru berlińskiego i piasku Atlantyku. Jak? Nauczyciel geografii zainicjował akcję zbierania i przywożenia piasku z różnych stron świata i tak powstała wystawa piasku z mapą, gdzie znajdują się te miejsca. Robi oszałamiające pierwsze wrażenie. Bardzo podobały mi się także pracownie tematyczne: kulinarna, teatralna, podróży, które przybliżają szkołę do realiów i wymogów otaczającej rzeczywistości.

Oprócz zwiedzania szkoły, nauczyciele z Radowa przygotowali serię warsztatów. Podzielili się swoimi działaniami, które realizują od wielu lat. Działaniami, które zmierzają do kształtowania umiejętności społecznych, empatii, współpracy, jasnej komunikacji, kreatywności, krytycznego myślenia, samodzielności, organizacji uczenia się.

Artysta plastyk Elwira Stawska zapoznała nas z projektowaną okazją edukacyjną czyli jak dany temat rozszerzyć na wiele przedmiotów w zgodzie z ich podstawą programową. Pani Elwira motywem deszczu i słońca wprowadziła nas w świat przyrody, polskiego, plastyki, techniki, muzyki, wychowania fizycznego, tańca. I tak tworzyliśmy swój znak przyrodniczy, malowaliśmy, pisaliśmy wiersz, tańczyliśmy. Świetna edukacyjna zabawa. Takie zajęcia są prowadzone przez 4 godziny w tygodniu w ramach kółek zainteresowań.

Elwira Stawska – człowiek orkiestra, prawdziwa dusza artystyczna, przekazała bardzo ważną dla mnie myśl w edukacji, której brakuje wielu szkołom, że tutaj w szkole uczymy się o drugim człowieku i drugiego człowieka.

Nauczyciel wczesnoszkolny, logopeda Alina Tchurz przedstawiła w bardzo ciepły, lekki i sympatyczny sposób metodę wykorzystywania technik uważności (mindfulness). Uważność czyli skupienie się i dostrzeganie rzeczy tu i teraz: popatrz na tą muchę, posłuchaj swojego oddechu, wycisz się. Pani Alina stosuje filozofię Weroniki Sherbone, Denisona,Eline Snel; organizuje spotkania wyciszenia się (oddech, masaż, uważność i spokój żabki). Na przykład co tydzień wszystkie dzieci wczesnoszkolne spotykają się na sali gimnastycznej i masują się. Świetne!

Cała szkoła w Radowie dba o dobrostan, dobre samopoczucie wszystkich jej członków. Kolejna inspiracja jako must have dla innych szkół.

I projekt na który czekałam najbardziej – Biuro pracy indywidualnej (BPI) ucznia prosto z Radowa od polonistki Kamili Piesiakowskiej. I w tym projekcie chyba najbardziej widać pasję, zaangażowanie i ogroooooom pracy nauczycieli, ponieważ wszystkie zadania interdyscyplinarne napisali sami. Jestem pod totalnym wrażeniem.

Jak pracować projektowo i interdyscyplinarnie w szkole jako całej placówce i na podstawie programowej? Oni to wiedzą. Napisali zadania (niebawem w publikacji) międzyprzedmiotowe język polski i matematyka oraz matematyczno-przyrodnicze. Od września wdrażają BPI jako tygodniowy plan pracy szkoły w każdym miesiącu (1 tydzień co miesiąc uczniowie pracują projektowo i interdyscyplinarnie). Wymaga to doskonałej wręcz organizacji, mobilizacji i motywacji kadry. Dużo daję  ale i dużo otrzymuję.

 

Nauczycielu, dalej zastanawiasz się co możesz zrobić, aby było ciekawiej w twojej szkole?

Działaj, powoli, z sensem, z celem, w zgodzie ze sobą – zachęca Ewa Radanowicz

Rady i działania w twojej szkole już od jutra prosto z Radowa w skrócie (patrz powyżej całość):

– projektowe okazje edukacyjne (jeden motyw na wielu tematach lekcyjnych jednocześnie)

  • techniki uważności
  • Biuro pracy indywidualnej – projektowo i interdyscyplinarnie
  • kompetencje kluczowe i dobrostan (dobre samopoczucie) wszystkich członków społeczności szkolnej

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA I POZDROWIENIA DLA SPOŁECZNOŚCI RADOWA MAŁEGO.

NIE PRZESTAWAJCIE:)

 

2 myśli na temat “Radowo Małe – szkoła, w której uczymy się drugiego człowieka i o drugim człowieku

  1. Gosia, dziękuję za zebranie wszystkiego co wydarzyło się podczas naszego warsztatowego spotkania :))) Bardzo dziękuję :))) Cieszę się również, że możemy gościć u siebie tak wspaniałych nauczycieli. Uczymy się od siebie wzajemnie i to jest ważne :)))) Dziękuję Tobie i wszystkim uczestnikom spotkania :)))) Do zobaczenia w edukacyjnej podróży 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s