Blog,vlog, youtube – żyjemy w sieci

 

Ja – matka, żona, Polka, nauczycielka. Od niedawna także nieśmiale początkująca blogerka, vlogerka, youtuberka. Po co to robię? Żeby zmieniać świat, a konkretnie edukację na lepsze. Śmieszne, banał? Owszem. Ale też prawdziwe. Bo zmianę zaczynam od siebie, żeby być częścią świata dzieci, uczniów. By pokazać, że w Internecie można nie tylko grać, ale uczyć się. A uczniowie żyją dziś w realu i w wirtualu, a wszyscy jesteśmy uczestnikami społeczeństwa cyfrowego, czy tego chcemy czy nie.

Strona edukacyjna, którą założyłam na Facebooku miała porządkować pewne ważne dla mnie tematy, stanowić bazę pomysłów i inspiracji od mnie i innych edukatorów. Od rozpoczęcia Wiosny Edukacji 31.08.2018 tak intensywnie współpracuję w przestrzeni wirtualnej, że własna strona, gdzie niezwykle szybko i łatwo przekazuję informacje stała się koniecznością. Jednakże nie wszyscy korzystają z Facebooka, co zniechęcało ich do czytania istotnych wiadomości. Więc następny krok to utworzenie własnego bloga, którego czyta nawet moja mama, bo nie musi się nigdzie logować.

 Jednak życie pisze nieznane nam scenariusze i oto dzięki mojej działalności na platformie Microsoft Education i lekcjom Skype, zawarłam nowe znajomości w środowisku międzynarodowym. I tu mój kolejny krok w technologiach cyfrowych – pierwszy vlog przygotowany na prośbę nauczyciela nigeryjskiego o używaniu technologii cyfrowych. O formie vloga dowiedziałam się od uczniów i dziś wiem, że to krótkie filmiki o codziennych sprawach.  Tak, to uczniowie wiedzą dziś niekiedy więcej niż my, dorośli. Takie czasy.

Kanał i film na Youtube nagrałam w celach edukacyjnych dla nauczycieli mojej szkoły, ponieważ stale brakowało czasu na prezentację. Jednak kiedy podczas rozmów z uczniami o zmianach w edukacji, dowiedzieli się o moim filmiku, zareagowali bardzo pozytywnie. „Nie boi się Pani hejtów?”– pyta jeden z uczniów. A czego mam się bać? Zacznijmy rozmowę, ale rozmowę kulturalną i rzeczową, która przyniesie pozytywne zmiany. Hejt to frustracja, a możemy jej uniknąć poprzez proste działania. Poprzez zauważenie drugiego człowieka, jego głosu, jego potrzeb, jego uczuć.

Technologie – blogi, logi, youtube otwierają nowe drzwi w edukacji. Sprawiają, że możesz być kreatorem pozytywnej zmiany  edukacyjnej. Twój głos w tej sprawie jest ważny. W naszej szkole rozpoczynamy vlogowanie o szacunku. Dołącz. Spróbuj. Poniżej moje pierwsze technologiczne kroki oraz uczniowskie DIY czyli piosenka historyczna autorstwa uczniów.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s